7
вер.

​Глобальні ціни: у серпні свинина подорожачала на 6%

На відміну від інших видів м’яса, глобальні ціни на свинину продемонстрували підвищення порівняно з другим місяцем літа. Драйвером росту слугував активніший попит на імпорту свинину з боку Піднебесної на фоні сезонно обмеженої пропозиції свинини від глобальних країн-експортерів та «збоїв» у роботі м’ясопереробних підприємств через СOVID-19. У наслідок цього, глобальний індекс цін у серпні піднявся на 6 відсоткових пунктів порівняно з липневим показником. Детальніше про ситуацію на глобальному ринку свинини у серпні читайте у огляді аналітичного відділу Асоціації «Свинарі України».

Ціни на свинину в Бразилії другий місяць поспіль зростали під впливом пожвавленої експортної активності. Зовнішній попит, переважно з боку Китаю, значно вплинув на заготівельну активність м’ясопереробників та їх готовність платити більше, щоб впевнитись у достатності сировини. Таким чином, у кінці серпня внутрішня ціна на свинину забійною масою сягнула 1,82 дол. США/кг, а середньомісячна позначка склала 1,75 дол. США/кг – плюс 0,38 дол. США/кг чи 28% до середньої ціни у липні.

Котирування на ринку свинини ЄС протягом серпня були відносно стабільними. Так, середня по країнах співдружності ціна закупівлі піднялася до 1,82 дол. США/кг ще в останній тиждень липня та практично незмінно перебувала на цьому рівні до кінця літа. У наслідок цього, середній показник за серпень лише на 2% перевищив липневий. Серед факторів тиску на ціни закупівлі – складнощі з реалізацією живця на забій у Німеччині та Данії через нижчу «завантаженість» боєнь у зв’язку зі спалахами коронавірусу. З іншого боку, відносна збалансованість внутрішнього попиту та послабленої через погодні умови пропозиції свинини на Півдні ЄС (зокрема, у Франції, Іспанії), а також досить жвавий зовнішній попит на свинину з боку Китаю компенсували негативний вплив на ціну та дозволили їй залишитися на досягнутому рівні.

Свинина у США протягом серпня подорожчала: так, якщо у липні середня ціна закупівлі склала 0,73 дол. США забійною масою, то у в останній місяць літа показник додав 19% та зупинився на рівні 0,87 дол. США. Так, попередні оцінки щодо значних перехідних запасів товарних свиней виявилися хибними, а висхідний рух закупівельних цін підтримала як сезонно нижча середня вага тварин, так і досить активний забій свиней. Оператори відзначають, що не зважаючи на нові виклики, пов’язані з запобіганням поширення коронавірусу, м’ясопереробні підприємства США протягом серпня забивали більше ніж роком раніше: так, лише у останній тиждень літа на забій реалізували 2,66 млн свиней, що на 1,8% більше ніж тижнем раніше та на 7,9% більше ніж у відповідний період 2019-го.

У Канаді ціни на свинину протягом серпня продовжували висхідний рух, початий місяцем раніше. Так, середня ціна серпня піднялася до 1,09 дол. США/кг, що на 10 центів дорожче порівняно з липнем. Тож хоча канадські котирування на свинину тісно пов’язані з американськими, темпи приросту ціни були дещо помірнішими. Однією з причин, що обмежили темпи висхідного руху цін було призупиення поставок свинини до Китаю компанією Maple Leaf Foods Inc через спалах СOVID- 19 серед персоналу м’ясопереробних потужностей у Манітобі.

Висхідний рух цін на свинину в Китаї протягом серпня хоча і вповільнився, проте не зупинився. Так, в останній місяць літа кілограм цього виду м’яса у забійному еквіваленті в середньому коштував 7,34 дол. США, що на чверть долара чи на 4% дорожче ніж у липні. Зауважимо, що місяцем раніше приріст середньомісячної позначки сягнув 16%. Уповільнення приросту цін у серпні можна пов’язати з аналогічною динамікою імпорту, потік якого стримують як зупинка поставок з деяких потужних компаній через спалахи коронавірусу, так і перевірки імпортних вантажів з мороженою свининою у портах.

Після різкого підйому цін на свинину в липні (середня ціна за місяць додала 35% порівняно з червнем), в останній місяць літа котирування у Мексиці дещо послабилися — до 1,48 дол. США/кг забійною масою за підсумками серпня, що на 13% менше ніж місяцем раніше. З іншого боку, низхідний рух цін уповільнили жвава експортна активність та внутрішній попит, підсилений переорієнтацією споживачів з дорожчої яловичини на доступнішу свинину.

Якщо на початку серпня ціни на свинину в РФ зростали, то з другої половини місяця почалося їх послаблення. Тож на межі сезонів закупівельні ціни понизилися до позначки, яку до цього зафіксували на початку липня — 2 дол. США/кг забійною масою. З іншого боку, позитивне коливання цін у першій половині серпня дозволило сереньомісячному показнику зберегти досягнутий у липні рівень.Не зважаючи на двократне збільшення експорту свинини (за підсумками першого півріччя з РФ вивезли 88 тис. т, що на 96% більше ніж роком раніше), послаблення імпорту, внутрішні ціни на свинину знаходяться під тиском більшої внутрішньої пропозиції: так, за даними тамтешнього об’єднання виробників свинини, виробництво цього виду м’яса у січні-червні зросло на 12,6% проти аналогічного періоду 2019-го — до 2,36 млн т.

Операторів вітчизняного ринку свинини серпень здивував сталістю цін закупівлі: так, упродовж чотирьох тижнів котирування на живець в Україні коливалися в межах 47-48,5 грн/кг, а середня «завмерла» на рівні 47,8 грн/кг (+7,8% до липневої позначки). Фактором підтримки цін слугували обмежені об’єми реалізації через менші прирости товарного поголів’я та «літня» середня забійна маса. Вищі ціни фіксували на Півдні країни, де ще на початку другої декади місяця ціни піднялися до 50 грн/кг через локально обмежену пропозицію та збільшення попиту через притік туристів у курортний регіон

Середній рівень цін на свинину забійною масою в окремих країнах світу та глобальний індекс цін на свинину в серпні 2020 рр.

Джерело: Аналітичний відділ АСУ за даними pig333.com, ec.europa.eu, oanda.com

Асоціація «Свинарі України» — неприбуткова, добровільна організація, заснована вітчизняними виробниками свинини.

Головні цілі об'єднання — представництво і захист прав та інтересів господарств об’єднання, сприяння розробці та впровадженню нових технологій ефективного виробництва свинини, розширення ринків збуту, захист внутрішнього ринку збуту.