6
черв.

Міжнародний конгрес «Прибуткове свинарство» відсвяткував 10-й ювілей

Ювілейний Х Міжнародний конгрес «Прибуткове свинарство», який є однією з наймасштабніших галузевих подій не лише в Україні, але і за її межами, цьогоріч об’єднав понад 650 учасників, серед яких близько 400 – власники та керівних сільськогосподарських підприємств з усіх областей.

Конгрес «Прибуткове свинарство» став майданчиком для відвертої розмови між виробниками, провідними міжнародними та вітчизняними експертами та владою про все, що стосується галузі свинарства. Державна підтримка галузі й оподаткування, проблеми та перспетиви розвитку, контроль епізоотичного благополуччя, прозоре формування цін на живець – лише незначна частина тем, які були охоплені на заході.

«У віковій класифікації я відношу той стан, в якому зараз перебуває вітчизняна галузь свинарства до підліткового. Ми пройшли період дитинства, вже стали на ноги, впевнено себе почуваємо, але нам ще треба дорослішати, ставати кращими і перетворитись у серйозного світового гравця. У нас є для цього усі можливості», - зазначив президент Асоціації «Свинарі України» Артур Лоза в ході урочистого відкриття заходу.

За структурою конгрес був розподілений на три секції.

В ході бізнес-секції учасники поговорили про проблеми державної підтримки галузі тваринництва. В ході інтерактивного голосування з’ясувалось, що жоден сільгоспвиробник не підтримує затверджені урядом програми на 2018 рік. Натомість 60% респондентів виступили за відміну дотацій на користь зменшення ставки ПДВ на сільськогосподарську продукцію. Загалом у голосуванні взяли участь 193 сільгоспвиробники.

«Формально, відмова від дотацій навзамін зниженого ПДВ означатиме, що державний бюджет все одно втратить ті самі 6,3 млрд грн через зниження ставки ПДВ, з яких ми отримаємо лише частину. Але, відповідно до нинішніх програм підтримки, ми і так не отримаємо усю призначену суму. Насправді дотують кого завгодно, але тільки не аграріїв», - прокоментував результати голосування заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Михайло Соколов.

Після предметної дискусії про державну політику свинарі обговорили проблеми забезпечення та контролю епізоотичного благополуччя в Україні. Учасники дискусії охопили теми про спільні зусилля компетентного органу та виробників для покращення епізоотичної ситуації, контроль поводження з побічними продуктами тваринного походження на фермах та перевірки свиногосподарств в умовах відсутності мораторію. Як зазначив експерт з питань ветеринарії Продовольчої сільськогосподарської організації ООН Віталій Башинський, є чітко встановлені межі, в яких мораторій був знятий, і він не стосується позапланових заходів перевірки свиногосподарств. «Позапланові заходи на сьогодні можливі тільки у двох випадках: якщо ви самі запросили інспектора, або ж якщо у вас є скарга фізичної особи», - зазначив він.

Наступна дискусія була присвячена механізмам захисту внутрішнього ринку свинини в умовах участі України в СОТ. У цьому обговоренні взяли участь радник прем’єр-міністра України Валерій П’ятницький, незалежний консультант із питань розвитку м’ясного бізнесу Євген Шатохін, а також Артур Лоза та Віталій Башинський. За результатами проведеного інтерактивного голосування в рамках даної дискусії, 61,5% респондентів відмітили, що відчувають потребу у захисті внутрішнього ринку свинини від імпорту.

Після обідньої перерви директор Асоціації «Свинарі України» Артур Лоза розказав про динаміку, виклики та перспективи розвитку вітчизняної галузі свинарства. За його словами, головними перешкодами на шляху розвитку галузі свинарства в Україні є поширення епідемії АЧС, «новинки» держрегулювання галузі та адаптація до європейських вимог. У той же час він додав, що у свинарства у світі та в Україні є значні перспективи, адже в подальшому попит на свинину зростатиме.

«Обсяги споживання і виробництва свинини у світі зростають, і в Україні також. За нашими оцінками, українці мають споживати не менше 30 кг свинини на душу населення. Це 1,3-1,4 млн тонн свинини. Ми зараз виробляємо значно менше. Тобто є величезний потенціал для зростання», - сказав очільник асоціації, відмітивши, що понад 50% українських свиноферм планують розвиватись.

Впродовж наступних дискусій представники свинарських господарств поговорили про реалізацію поголів’я через аукціони. Відповідно до результатів проведеного інтерактивного голосування, 60,9% респондентів розглядають інтернет-аукціони як додаткове рішення для ситуативного користування. А 50% свинарів влаштовує «телефонний» формат торгів живцем свиней.

Паралельно із бізнес-секцією пройшла також технологічна секція, впродовж якої учасники поговорили про реалізацію стратегії налагодження менеджменту стада, виклики високопродуктивних свиноматок, крапельне охолодження свиноматок в зоні опоросу, стратегії менеджменту та годівлі з метою оптимізації виробничих показників поросят на дорощуванні, а також оптимізацію показників продуктивності свиноматок. Крім того, мова йшла про аспекти годівлі свиноматок за високих температур довкілля, збільшення рівня запліднюваності, особливості сучасних програм селекції свиней, створення оптимального мікроклімату для високопродуктивних свиней тощо.

Не менш цікаві дискусії відбувались на секції ветеринарії. Сільгоспвиробники мали змогу послухати, до яких ветеринарних викликів треба готуватись свинарям, вони дізнались про економічну значимість ілеїту свиней, захист свиногосподарств від АЧС, кращі практики біобезпеки, досвід вирощування свиней без антибіотиків тощо.

Організаторами Х Міжнародного конгресу «Прибуткове свинарство» виступили Асоціація «Свинарі України», Всеукраїнська Аграрна Рада та агроконсалтингова компанія DYKUN за підтримки FAO, USAID та ЄБРР. Ексклюзивним партнером заходу виступила компанія Big Dutchman. Генеральний партнер - Hog Slat, генеральні партнери з годівлі – Cargill та Provimi, спеціальний партнер з годівлі - Biochem, генеральний ветеринарний партнер - Bohringer Ingelheim, а також ветеринарні партнери - HIPRA, Zoetis.

Асоціація «Свинарі України» — неприбуткова, добровільна організація, заснована вітчизняними виробниками свинини.

Головні цілі об'єднання — представництво і захист прав та інтересів господарств об’єднання, сприяння розробці та впровадженню нових технологій ефективного виробництва свинини, розширення ринків збуту, захист внутрішнього ринку збуту.