25
груд.

Плюси нового «харчового» законодавства для свинарів

Під час аудитів свиногосподарств у рамках імплементації законодавства ЄС та розробки Настанов щодо безпечності харчової продукції потужності відвідав Юрій Оглашенний, експерт Проекту USAID «Агросільрозвиток», який разом із фахівцями Асоціації «Свинарі України» працює над згаданим документом.

Він наголосив, що такі «тестові» перевірки насамперед націлені ознайомити виробників із європейськими нормами, які вже зовсім скоро набудуть чинності в Україні, порадити що і де треба допрацювати. Зокрема йдеться про ЗУ № 2042 «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин».

«У новому документі є низка вагомих переваг. По-перше, державний моніторинг буде здійснюватися, базуючися на конкретних питаннях. Вони прописані у відповідному наказі. Чого немає у переліку — того не мають права питати.

По-друге, всі виявлені невідповідності інспектор зобов’язаний обґрунтувати. Це відчутно зменшить можливі випадки необ’єктивності. Крім того, у новому законі передбачена відеофіксація перевірок.

Один нюанс — штрафні санкції. Плюс в тому, якщо невідповідність виявлена вперше — треба буде її виправити впродовж встановленого часу, але штрафів не буде.

І ще момент. Зміниться періодичність перевірок (наприклад, 4 на рік або одна на 2 роки). Вона залежатиме від категорії ризику господарства. Одним із вагомих критеріїв буде саме дотримання вимог законодавства», — поділився пан Оглашенний.

Він зауважив, що цей закон набуває чинності вже у квітні 2018-го.

Нагадаємо, розробка Настанов щодо безпечності харчової продукції відбувається в рамках грантової підтримки Проекту USAID «Агросільрозвиток», яку отримала АСУ. Вона продиктована статтею 40 ЗУ № 2042, де до операторів, що здійснюють первинне виробництво харчової продукції та м’ясопереробників висувається низка гігієнічних вимог.

Проект «Підтримка аграрного і сільського розвитку» («Агросільрозвиток») фінансує Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Він має на меті сприяння комплексному і стійкому економічному зростанню шляхом розвитку сільського господарства України.

Асоціація «Свинарі України» — неприбуткова, добровільна організація. Дата створення —14 липня 2011-го. Наразі АСУ об’єднує 38 господарств, які забезпечують 41% промислового виробництва свинини в Україні. Основною ціллю Асоціації є захист прав та інтересів підприємств у галузі свинарства, досягнення світових стандартів виробництва продукції завдяки впровадженню сучасних технологій.

Асоціація свинарів України — неприбуткова, добровільна організація, створена за ініціативи керівників українських господарств-виробників свинини.

Основною ціллю Асоціації є об’єднання підприємств для захисту їх прав та інтересів у галузі свинарства, досягнення світових стандартів виробництва продукції завдяки впровадженню сучасних технологій.

У 2013 році Асоціація свинарів України отримала грант на розвиток від Агентства США з Міжнародного Розвитку (USAID).