18
трав.

​Генетична структура промислового свинарства у 2021-му - огляд

Збільшення промислового поголів’я свиней в Україні було б неможливим без відповідної зміни кількості маточного поголів’я вітчизняних свиногосподарств. За попередніми оцінками станом на початок 2021-го у сільськогосподарських підприємствах налічувалося на понад 6,5% більше основних свиноматок, ніж роком раніше. Це на 14 тис. гол. більше, ніж на початку 2020-го.

Хоча минулого року деякі оператори планували наростити маточне поголів’я за рахунок власновирощеного молодняка, вагомий внесок у відновлення галузі зробив імпорт чистопорідних та гібридних свиней із-за кордону. Так, упродовж 2020-го завезли понад 9,5 тис. тварин для цілей відтворення. Крім цього, в Україні представлені низка ферм-нуклеусів різних генетичних компаній, які дають товарним підприємствам можливість закупити ремонтний молодняк у країні. Аналітичний відділ Асоціації «Свинарі України» оновив генетичну структуру промислового свинарства, спираючись на результати опитування виробників та представників генетичних компаній.

За його результатами, близько 41% маточного поголів’я припадає на данську генетику. Так, низка підприємств, які працюють з такою генетикою, зокрема і флагманів ринку, наростили поголів’я протягом 2020-го. Друге місце у рейтингу «найпопулярніших» серед свинарів генетик посідає PIC, яка за останній рік збільшила свою присутність на ринку (26% основних свиноматок проти 21%) завдяки охопленню більшої кількості невеликих за розмірами підприємств. Трохи менше п’ятої частини маточного поголів’я припадає на французьку генетику: 13,1% представлена тваринами СhoiceGenetics, частка Ахiom приблизно дорівнює 6,3%. Близько 2,25% маточного поголів’я припадає на тварин генетики Hypor. Вузько представлена одним нуклеусом Ra-SeGeneticsутримує свої позиції на ринку та поступово їх укріплює — 1,65%. Хоча генетика компанії Genesusзявилася в Україні минулоріч, кількість маточного поголів’я від цієї компанії зросло у понад два рази: питома вага на ринку наблизилася до 1% проти 0,5% на початку 2020-го.

Зазначимо, що частка операторів, які продовжують роботу з тваринами вітчизняної селекції, поступово зменшується: 5,6% цьогоріч проти 6,6% роком раніше. Крім цього, зберігається практика роботи з міжгенетичними гібридами. Так, кожна 25-та промислова тварина в Україні є результатом змішування генетик, коли маточне поголів’я та кнурів чи спермопродукцію закуповують у різних постачальників.

«Враховуючи неоднозначну ситуацію на ринку, динамічні та різноспрямовані зміни на багатьох підприємствах галузі, досить важко дати точну оцінку генетичного профілю вітчизняного свинарства. Тож наведений розподіл є досить умовним, зокрема і через те, що генетика батьківського стада та/чи походження генетичного матеріалу для запліднення свиноматок до розрахунку не брали. Проте навіть така орієнтовна оцінка дозволяє зрозуміти, що стоїть за виробничими здобутками вітчизняних свиногосподарств», — коментують в аналітичному відділі Асоціації «Свинарі України».

 

Асоціація «Свинарі України» — неприбуткова, добровільна організація, заснована вітчизняними виробниками свинини.

Головні цілі об'єднання — представництво і захист прав та інтересів господарств об’єднання, сприяння розробці та впровадженню нових технологій ефективного виробництва свинини, розширення ринків збуту, захист внутрішнього ринку збуту.