29
груд.

​2020-ий для свинарства: підсумки роботи, досягнення галузі, очікування виробників - Оксана Юрченко

Оксана Юрченко, президент Асоціації "Свинарі України"
Про ситуацію на ринку

«2020-ий рік виявився для вітчизняного свинарства непередбачуваним та непрогнозованим. Безперечно, основну роль відіграла пандемія COVID-19. Відзначимо, що в Україні ситуація розвивалася унікально. Коли навесні/влітку через масові захворювання працівників у США і європейських країнах зупинялися м’ясопереробні підприємства і виробники мали проблеми зі збутом, що негативно позначалося на ціні, в Україні свинарям працювалося досить комфортно. Впродовж цього періоду не фіксували випадків захворювань на фермах та м’ясокомбінатах, а отже, збоїв у поставці та переробці не було. При цьому через карантинні обмеження було припинено роботу аграрних ринків. Відповідно, звузилася канали купівлі свинини до торгових мереж і м’ясних магазинчиків, де представлена переважно промислова свинина. Тобто, навіть у такий непростий час, були фактори підтримки виробника, був активний попит на продукцію та, відповідно, ціна.

Проте, напередодні зимових свят, коли очікували сезонного покращення ринкової ситуації, традиційний сценарій не реалізувався. Звинувачувати імпорт у цьому не варто. Станом на кінець листопада завезено близько 27 тис. т свинини. І хоча це трохи більше, ніж минулого року, однак не перевищує 11-12% від внутрішнього виробництва промислової свинини та 6% від загального виробництва свинини в країні.

Склалася ситуація, коли попит перевищив пропозицію. З одного боку, населення, що вирощує свиней, і відгодівельники підлаштовувалися під новорічні свята. А з іншого, корона-криза «наздогнала» людей. Збільшилася кількість випадків, люди перенаправили частину витрат з продовольчого кошика на ліки. Далася взнаки економічна криза, адже частина бізнесів припинила своє існування. Сектор ХоРеКа працював на мінімальній потужності. Істотне здороження вартості комунальних послуг також мало свій негативний наслідок на купівельну спроможність населення. Ціна на живець, відповідно, продемонструвала не висхідну, а негативну динаміку. І це при тому, що собівартість виробництва, порівняно з початком року, зросла в середньому на 30% через стрімке здороження зернових. У результаті, впродовж останніх місяців вітчизняні виробники працюють у збиток.

Ми констатуємо, що почався «кризовий період», що є закономірним для розвитку галузі, адже вона циклічна. 3,5 роки роботи в комфортних умовах скінчилися, зараз час перевірки на стійкість, який, на жаль, переживуть не всі гравці ринку. Очікуємо, що з потеплінням ситуація почне «вирівнюватися».

Про важливі досягнення

«Щодо підсумків роботи цього року та досягнень галузі, не можна оминути питання впровадження страхових програм. Так, Асоціація «Свинарі України» (АСУ) спільно з партнером «Страхова компанія “Перша”», розробили доступну програму, яка передбачає комплексне страхування поголів’я свиней, в тому числі від АЧС.

Крім того, до Держпродспоживслужби врешті надійшла перша заявка від одного зі свиногосподарств на підтвердження статусу компартмента. Підготовка тривала з 2019-го року, коли було прийнято відповідний Наказ. Уже проведено навчання інспекторів щодо алгоритму застосування компартментизації, процедур оцінки та моніторингу статусу компартменту. Наступний крок — формування пулу експертів компетентного органу за результатами тестування, практичне навчання на базі підприємства-заявника і власне аудит, від результатів якого залежатиме, чи з’явиться в Україні перше господарство зі статусом компартменту найближчим часом.

Загалом, цьогоріч можна спостерігати більшу готовність та обізнаність виробників, щодо вимог, які упроваджуватимуть в Україні найближчими роками. Зокрема, погоджено Проєкт наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України «Про затвердження Вимог до благополуччя сільськогосподарських тварин під час їх утримання». Його розробляли відповідно до європейської директиви, що містить мінімальні вимоги благополуччя у співпраці з профільними асоціаціями. Завдяки цьому маємо документ, який максимально зрозумілий як для компетентного органу, так і для виробників. Вимоги вступають у дію 1-го січня 2026-го року, тож у виробників свинини є 5 років перехідного періоду, аби «підлаштувати» виробництво.

Водночас, бізнес почав виявляти ініціативу і у царині виробництва без антибіотиків. Ми зі свого боку працюємо над відповідним галузевим стандартом, щоб споживач мав гарантоване підтвердження якості кінцевої продукції свинарства.

Саме на 2020-ий рік припала основна робота над правками до Закону України «Про ветеринарну медицину та благополуччя тварин», який вирішує ще одну критичну для виробників свинини проблему щодо клінічних оглядів поголів’я.

В цьому році розроблено і погоджено правки до Податкового Кодексу щодо скасування сплати ПДВ на ліквідованих через африканську чуму свиней тварин. Крім того, наприкінці року Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість з операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції, зокрема і щодо свиней. Також вдалося відстояти звільнення від ПДВ при імпорті чистопорідних тварин.

Цей рік став знаковим і з точки зору тісної співпраці між Міністерством та аграрними асоціаціями. Зокрема, в рамках таких робочих груп велися обговорення програм державної підтримки. Дуже сподіваємося, що наступного року вдасться за рахунок такої комунікації додати ще одну програму підтримки для виробників — відшкодування вартості ідентифікації свиней.

2020-ий рік був дуже насиченим. Сподіватимемося, що заданий ритм збережеться і в наступному! А непередбачуваність обмежиться виключно приємними сюрпризами!»

Асоціація «Свинарі України» — неприбуткова, добровільна організація, заснована вітчизняними виробниками свинини.

Головні цілі об'єднання — представництво і захист прав та інтересів господарств об’єднання, сприяння розробці та впровадженню нових технологій ефективного виробництва свинини, розширення ринків збуту, захист внутрішнього ринку збуту.