4
трав.

Генетична структура маточного поголів'я в Україні - огляд

Нарощування потенціалу промислового свинарства в Україні безпосередньо пов’язане із покращенням племінного ядра свиногосподарств.

Оскільки породи вітчизняної селекції не характеризувалися високими рівнем продуктивності та м’ясними якостями туш, у період становлення галузі більшість українських операторів надали перевагу імпортній генетиці. При цьому досить часто маточне поголів’я та кнурів чи спермопродукцію закуповують у різних постачальників. Як результат — значна частка промислового поголів’я свиней в Україні представлена «міжгенетичними гібридами», тож досить важко сформувати чіткий розподіл промислового сектору за генетикою.

На запит від ринку, аналітичний відділ Асоціації «Свинарі України» спробував це зробити. Однак, наголошуємо, що такий розподіл є умовним. Будується він насамперед на оцінці виробника, до якої генетики він зараховує поголів’я свиноматок свого підприємства. До уваги не брався аналіз програм відтворення: іншими словами, не з’ясовували генетику кнурів, яких використовують для запліднення свиноматок та продукування ремонтного молодняка.

Об’єктом дослідження стало 87 компаній, чиє сукупне маточне поголів’я складає 200 тис. гол. чи 95% поголів’я основних свиноматок станом на початок року. Згідно з відповідями промислових виробників свинини, генетичний профіль промислового маточного поголів’я виглядає так:

- близько 40% припадає на данську генетику.

- друге місце посідає PIС — 21,2% маточного поголів’я.

- майже така ж частка французької генетики: сьома частина (13,7%) промислових свиноматок представлена СhoiceGenetics, понад 8% — Ахiom.

- хоча Ra-SeGenetics та Hypor не так масштабно представлена серед маточного поголів’я, що потрапило в фокус дослідження, чистопорідні та термінальні кнурі цих генетичних компаній користуються значною популярністю на ринку.

- варто також відзначити, що деякі великі оператори продовжують працювати з тваринами вітчизняної селекції. Хоча лише кілька свиногосподарств мають запатентовані лінії, їх частка сягає 6,6% сукупного маточного поголів’я сільськогосподарських підприємств.

Щодо підприємств, що не увійшли до переліку опитаних, вони представлені невеликими комплексами (менше 500 гол. маточного поголів’я). За оцінками експертів ринку генетики для свинарства в Україні, саме такі оператори найбільш схильні закуповувати реммолодняк у різних постачальників та «експерементувати» з програмами відтворення.

*наведений розподіл сформовано за оцінками промислових виробників свинини та представників генетичних компаній

Асоціація «Свинарі України» — неприбуткова, добровільна організація, заснована вітчизняними виробниками свинини.

Головні цілі об'єднання — представництво і захист прав та інтересів господарств об’єднання, сприяння розробці та впровадженню нових технологій ефективного виробництва свинини, розширення ринків збуту, захист внутрішнього ринку збуту.