28
квіт.

Профільні тваринницькі асоціації звернулися до уряду щоб вирішити питання сплати ПДВ на тварин, знищених в результаті ліквідації

Одна з ключових проблем контролю та боротьби з захворюваннями продуктивних тварин — вимога сплати ПДВ на ліквідоване у наслідок ліквідації спалаху поголів’я. Про це не з теорії знають виробники свинини: ця стаття додає до загальних втрат бізнесу ще десятки мільйонів гривень (приклад великого комплексу).

Проблема обговорювалася з фахівцями Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Міністерства фінансів України, Державної фіскальної служби України. Роз’яснення проблематики доводили до Комітету з питань аграрної та земельної політики ВРУ, Прем’єр-Міністра України. Однак зрушень у його вирішенні досі не відбулося.

Питання ж важливе для всього тваринницького сектору, адже всі галузі стикаються з серйозними епізоотичними викликами: свинарі з африканською чумою свиней, птахівники — з пташиним грипом, молочарі — з нодулярним дерматитом ВРХ (проникнення цього збудника в Україну вже кілька років тримає виробників у напруженні). Тому профільні асоціації — Асоціація «Свинарі України», Асоціація «Союз птахівників України», Українська корпорація по виробництву м'яса на промисловій основі «Тваринпром», Асоціація виробників молока — об’єдналися та склали спільний запит з проханням не ігнорувати описану проблематику, а направити зусилля на її вирішення. Адже від цього залежить не лише епізоотичне благополуччя, а й продовольча безпека України.

Ознайомитися з документом можна нижче:

"Основною ціллю продовольчої безпеки країни є забезпечення населення достатньою кількістю безпечних продуктів харчування належної якості. Враховуючи, що тваринний білок є одним з важливих елементів повноцінного раціону людини, особлива увага має приділятися зокрема забезпеченню продовольчими товарами тваринного походження, на які припадає понад 43% раціону українців.
Наразі споживання тваринницької продукції відчутно нижче за рекомендовані фізіологічні норми. Зокрема фактичне споживання червоного м’яса (свинини та яловичини) майже на третину поступається рекомендованим нормам здорового раціону від МОЗ, а молочних продуктів — майже на половину та має тенденцію до зменшення. Водночас, усі галузі тваринництва в останні роки стикаються з серйозними епізоотичними викликами. Так, свинарство в Україні потерпає від африканської чуми свиней (АЧС), птахівництво — від пташиного грипу, а в галузі скотарства існують значні ризики поширення нодулярного дерматиту ВРХ. Поширення цих епізоотій становить значну загрозу не тільки для подальшої долі тваринницького бізнесу в Україні, а й продовольчої безпеки країни та може поглибити дисбаланс раціону українців та спричини погіршення стану здоров’я населення.
Для недопущення таких наслідків, галузі тваринництва потребують певної підтримки з боку держави, особливо — у кризовий як для споживачів, так і для виробників період, спричинений пандемією коронавірусу. Вітчизняний виробник тваринницької продукції умовах складної епідеміологічної та епізоотичної ситуації залишається абсолютно незахищеним:
- підвищуються витрати на запобіжні заходи поширення коронавірусу;
- відсутні механізми компенсації втрат через поширення епізоотій;
- відсутні програми страхування епізоотичних ризиків.
Окрім того, що більша частина витрат, пов’язаних із ліквідацією спалаху, лягає на плечі виробника, його також зобов’язують сплатити ПДВ на знищене через форс-мажорну ситуацію поголів’я! Так, Податковий кодекс України (ПКУ) не містить чіткої норми щодо нарахування ПДВ у випадку форс-мажорної ситуації, в тому числі у випадку вимушеної ліквідації активів в умовах спалаху особливо небезпечного вірусу/хвороби. При цьому, ДПС України тлумачить положення ПКУ так: знищення основного стада внаслідок дії обставин непереборної сили не оподатковується ПДВ, а знищення товарного стада — зобов’язане оподаткуватись ПДВ. Логіка такого тлумачення положень ПКУ є незрозумілою і не відповідає основним засадам оподаткування викладеним в ПКУ. Адже:
  • - незалежно від класифікації тварин (основне стадо чи товарне), результат незмінний — поголів’я знищують, а отже, виробник втрачає активи і бізнес;
  • - знищення поголів’я відбувається на вимогу законодавства України;
  • - виробник несе колосальні збитки втрачаючи все поголів’я і ще й зобов’язаний оподаткувати ці збитки ПДВ.
У масштабах великого тваринницького комплексу, таке податкове зобов’язання може сягати десятків мільйонів гривень! Зокрема, з таким стикалися промислові виробники свинини, які постраждали від АЧС. Крім цього, вимога сплати ПДВ за ліквідоване поголів’я може спричинити приховування спалахів хвороб на промислових підприємствах, що надалі тільки погіршуватиме епізоотичну ситуацію та прискорить згасання тваринництва в Україні.
Зазначимо, що попередньо відповідна проблематика виносилася на обговорення з фахівцями Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Міністерства фінансів України, Державної фіскальної служби України. Проте зрушень у його вирішенні і досі немає.
Для розв’язання ситуації, що склалася з оподаткуванням промислових тварин, знищених через спалах епізоотії, профільні асоціації — Асоціація «Свинарі України», Асоціація виробників молока, УК «Тваринпром», Асоціація «Союз птахівників України» — звертаються з пропозицією внести зміни у Податковий кодекс Україні. Зокрема, йдеться про доповнення пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України абзацом такого змісту: «Норми цього пункту не поширюються на операції з ліквідації (знищення) біологічних активів внаслідок дії обставин непереборної сили, зокрема, спалаху епізоотії, за умови наявності у платника податків документального підтвердження таких обставин відповідно до законодавства».
Підкреслюємо актуальність цього питання для усіх промислових виробників продукції тваринництва та важливість його вирішення для епізоотичної та продовольчої безпеки України. З огляду на це, закликаємо Міністерство фінансів України зайняти активну позицію у вирішенні цього питання та підтримати необхідні законодавчі зміни, які передбачають, що знищене поголів’я тварин через спалах епізоотії не може бути об’єктом оподаткування."

Асоціація «Свинарі України» — неприбуткова, добровільна організація, заснована вітчизняними виробниками свинини.

Головні цілі об'єднання — представництво і захист прав та інтересів господарств об’єднання, сприяння розробці та впровадженню нових технологій ефективного виробництва свинини, розширення ринків збуту, захист внутрішнього ринку збуту.