24
жовт.

Деокуповані та відновлюють роботу: ПрАТ «Агрокомбінат «Слобожанський»

Свиногосподарство ПрАТ «Агрокомбінат «Слобожанський» звільнене з-під окупації. Незважаючи на численні втрати та руйнування, підприємство відновлюватиме роботу.

ПрАТ «Агрокомбінат «Слобожанський» — один із найбільших свинокомплексів на сході України, так званий «стотисячник», маточне поголів’я якого до війни налічувало понад 60 тис. свиней(eт. ч. 3 435 маточного). Виробничі потужності підприємства знаходяться в Чугуївському районі Харківської області.

З перших днів війни (4-го березня) підприємство опинилося в окупації. Із середини квітня населені пункти (смт. Чкалівське та с. Іванівка), де розміщені виробничі потужності ПрАТ «Агрокомбінат «Слобожанський», опинилися на першій лінії вогню. Така ситуація тривала аж до 8-го вересня — майже п’ять місяців.

«Підприємство перебувало під постійними обстрілами, дороги на вїзд та виїзд були заблоковані, без можливості вивезти тварин чи, навпаки, поставити ветпрепарати, корми та паливо. Логістика між фермами була повністю зруйнована. Як наслідок, репродуктор в с. Іванівка залишився без кормів, тварини почали голодувати. Більшість працівників перемістилася в безпечніші регіони, не тільки через загрозу життю, а й через терор, який влаштували окупаційні війська. У зв’язку з браком спеціалістів довелося обрати пріоритетні для збереження групи тварин», — коментують у ПрАТ «Агрокомбінат «Слобожанський».

З 23-го квітня весь окупований регіон залишився без електропостачання, в тому числі і с. Іванівка. На фермі запустили дизель-генератори. Системи поїння та годування вмикали лише на кілька годин, намагалися економити дизель, що теж закінчувався. Тварини почали гинути від браку води та кормів, хвороб та обстрілів.

13-го травня ракетними ударами на території комплексу «Промзона» було зруйновано комбікормовий завод та прилеглі корпуси відгодівлі, тварин почали годувати кормами, які виготовляли на саморобному обладнанні.

Протягом наступних місяців артилерійськими та ракетними обстрілами було зруйновано 34-ри з 42-ох корпусів відгодівельного комплексу «Промзона» і 4 корпуси племінного репродуктора в с. Іванівка, практично всі склади елеваторного господарства. Окупанти вилучили більшість техніки з автотракторного парку, розграбували адмінбудівлю та склади забійного цеху.

На момент деокупації підприємству вдалося зберегти 1,3 тис. голів маточного поголів’я та близько 7 тис. голів на відгодівлі, де наразі свині продовжують гинути від холоду в зруйнованих корпусах. Загалом на підприємстві за період окупації загинуло близько 63 тис. голів свиней. Прямі втрати ПрАТ «Агрокомбінат «Слобожанський» становлять близько понад 20 млн. дол.

«Наразі хочемо відновити поголів’я в с. Іванівка, де вціліло близько тисячі ремонтних свинок. Цей майданчик будемо використовувати під закритий цикл.Годувати плануємо готовими комбікормами, які будемо закуповувати.До липня 2023-го року маємо намір вийти на 20 тис. голів товарного поголів’я. Звісно, стратегічною залишається відбудова та повна реконструкція основної ферми «Промзона» в смт. Чкалівське. Адже наше підприємство є стратегічно важливим виробником м’яса не тільки для регіону, але і для країни в цілому», — діляться планами на майбутнє керівники підприємства. 

Асоціація «Свинарі України» — неприбуткова, добровільна організація, заснована вітчизняними виробниками свинини.

Головні цілі об'єднання — представництво і захист прав та інтересів господарств об’єднання, сприяння розробці та впровадженню нових технологій ефективного виробництва свинини, розширення ринків збуту, захист внутрішнього ринку збуту.